пожежогасіння

    Система пожежогасіння призначається для ліквідації пожеж в приміщеннях, в яких вона встановлена. Спрацьовувати таке обладнання може як автоматично, так і за допомогою ручного пуску. Деякі сучасні системи припускають управління з використанням операторів. Варто зауважити, що найбільш ефективними прийнято вважати автоматичні системи пожежогасіння, адже тільки вони здатні здійснювати постійний і цілодобовий контроль всіх датчиків, що відстежують температуру і дим у приміщенні.

    Автоматична система пожежогасіння здатна вчасно зреагувати і подати на центральний пульт спостереження тривожний сигнал. Подібний пристрій зможе в мінімальні терміни активувати прилади видалення з приміщення диму, а також організовує гасіння осередків займання спеціальними речовинами.

    За видом вогнегасного засобу автоматичні системи пожежогасіння розділяють на:

        1. водяні системи пожежогасіння;
        2. пінні системи пожежогасіння;
        3. газові системи пожежогасіння;
        4. порошкові системи пожежогасіння;
        5. аерозольні системи пожежогасіння.


    Система автоматичного пожежогасіння забезпечує:

        1. постійний контроль температури (наявність задимленості) у приміщенні, що охороняється;
        2. надсилання сигналу "тривога" на пульт центрального спостереження";
        3. включення звукових і світлових оповіщувачів;
        4. закриття вогнезатримуючих клапанів;
        5. включення системи димовидалення на шляхах евакуації людей;
        6. подачу вогнегасної речовини (ВР);
        7. сповіщення про факт подачі вогнегасної речовини (ВР).


    Системи газового пожежогасіння призначені для створення захисного середовища в захисному закритому приміщенні. Приведення в дію установки газового пожежогасіння проводитися після того, як захисне приміщення залишили люди. Закрите захисне приміщення заповнюється розрахованою кількістю речовини (газу), що знешкоджує полум'я. Принцип дії таких систем заснований на зниженні концентрації кисню за рахунок потрапляння в захисну зону негорючого газу. При цьому у випадку використання зріджених газів їх випуск з балонів супроводжується зниженням температури, що веде до зменшення температури в самій зоні спалаху. Такі системи не завдають шкоди об'єкту, що захищається, тому їх рекомендують для захисту серверних приміщень, обчислювальних центрів, телефонних станцій, бібліотек, архівів, музеїв, сховищ і інших приміщень.

    Системи порошкового пожежогасіння використовуються при гасінні пожеж різних категорій приміщень, також електрообладнання, що знаходиться під напругою. Принцип дії системи полягає в подачі дрібнодисперсного порошкового складу в зону спалаху. Системами подібного типу обладнуються громадські, адміністративні, виробничі та складські будівлі, технологічні установки, електроустановки, в т.ч. під напругою. Порошковий склад наносить мінімальний збиток виробам, матеріалам, обладнанню, але надалі буде потрібне дуже ретельне прибирання речовини пожежогасіння. 

    Системи пінного пожежогасіння використовують здебільше для гасіння спалахів легкозаймистих і горючих рідин (спирти, нафтопродукти, продукція хімічної промисловості і так далі). В якості речовини пожежогасіння в них застосовується розчин води з піноутворювачем, який подається в трубопровід насосами-дозаторами, в тому числі з частотним управлінням.

    Системи водяного пожежогасіння застосовуються для ліквідації пожеж поверхневим способом на різних об'єктах і є універсальним засобом гасіння для місць постійного перебування людей. Автоматичні системи водяного пожежогасіння діляться на спринклерні та дренчерні . Вони представлені мережею розміщених під перекриттям стелі трубопроводів, забезпечених спринклерними (або дренчерними) зрошувачами. Дренчерна система в черговому режимі знаходитися в сухому стані і приводиться в робочий стан як механічно, так і автоматично. Така система може знаходитися і експлуатуватися при температурі нижче за нуль градусів. На відміну від них, спринклерні системи пожежогасіння постійно заповнені водою і знаходяться під тиском. Оскільки зрошувачі таких систем мають бути закриті, їх обладнали спеціальними замками з легкоплавкого сплаву (тепловий замок). Підвищення температури до 60-80 °С призводить до розплавлення замку, і зрошувач автоматично відкривається, забезпечуючи подачу води. При цьому автоматичне гасіння пожежі починається безпосередньо в зоні спрацьовування конкретного зрошувача, тоді як інші зрошувачі знаходяться в заблокованому стані. Дренчерна система пожежогасіння не призначена для локального гасіння пожежі. Як правило, в таких системах гасіння відбувається поетажно. Відомі також спринклерні і дренчерні системи пінного пожежогасіння. Проте традиційне гасіння водою зв'язане із затопленням приміщення. Даний недолік може компенсуватися за рахунок використанням установок пожежогасіння тонкорозпиленой водою.

    Системи аерозольного пожежогасіння використовують вогнегасний аерозоль. Дана речовина володіє високою вогнегасною здатністю. Такі системи зручні в експлуатації і монтажі, можуть застосовуватися в широкому діапазоні кліматичних умов. Аерозоль не спричиняє руйнівної дії на озоновий шар Землі. Володіють порівняно малою вартістю і тривалим терміном експлуатації. Аерозоль не надає шкідливої дії на одяг і тіло людини. Також велика перевага в застосуванні установок аерольного пожежогасіння - це відсутність корозійної дії на більшість конструкційних і електроізоляційних матеріалів.
   
    Аерозольні системи гасіння пожежі використовують однаковий принцип формування аерозоля, заснований на процесі спалювання деяких твердих хімічних речовин. В результаті спалювання цих речовин утворюється струмінь гарячіший за суміш газів і твердих мікрочастинок, які заповнюють об'єм і гасять полум'я. Інтерес до розробок в області систем аерозольного пожежогасіння постійно зростає. По-перше, тому, що в технічному плані вони не поступаються традиційним методам пожежогасіння. По-друге, монтаж і установка не вимагають спеціальних об'єктів забезпечення їх роботи і додаткових витрат. Так, наприклад, для установки водяного пожежогасіння необхідне спорудження спеціальних водонасосних станцій, надійність електоропостачання повинна відповідати першій категорії, а це лінії електропередач, підстанції і т.д. Відповідно, вартість установки водяного пожежогасіння і обслуговування істотно зростає, виникає потреба у великих капіталовкладеннях.

димовидалення

   
    Система димовидалення
- це один з найважливіших елементів протипожежного захисту об'єкта. Вона забезпечує як видалення продуктів горіння, диму і газоподібних речовин, так і перешкоджають їх поширенню. Адже під час пожежі дим являє собою не меншу небезпеку, ніж вогонь, так як від отруєння димом люди гинуть частіше, ніж від вогню. При сильній задимленості ускладнюється робота рятувальників. Якісне та надійне димовидалення є невід'ємною системою пожежобезпеки, яка дозволить як мінімізувати шкоду, так і уникнути людських жертв.

    Розрізняють системи гравітаційного димовидалення і системи примусового димовидалення.

    гравітаційне димовидаленняСистеми гравітаційного димовидалення – це так звані зенітні ліхтарі з функцією димовидалення. Вони забезпечують додаткове природне освітлення та в разі виникнення пожежі, завдяки автоматичному відкриванню, захищають приміщення від задимленості та надмірного збільшення температури, забезпечуючи таким чином відповідні умови для евакуації людей і роботи рятувальників.

    Система гравітаційного димовидалення може використовуватися не лише в надзвичайних випадках, а й для щоденної вентиляції приміщень. Використання такої властивості системи надзвичайно важливе для приміщень з великим скупченням людей. До того ж це дозволяє регулювати рівень вологості в придаховій частині будівлі і таким чином захищати конструкції від руйнівної дії конденсату. Автоматика закриє зенітний ліхтар під час дощу, снігу чи при сильному вітрі.

    Для промислових об'єктів, таких, як склади, торгові або виробничі зали можна використовувати світлові пояси, розміщення яких над проходами або зонами, що вимагають інтенсивного додаткового освітлення, дозволяє обмежити необхідність застосування штучного світла.

промислове димовидалення    Системи примусового димовидалення встановлюються відповідно до вимог правил пожежної безпеки та будівельних норм у висотних будівлях, а також підземних спорудах і приміщеннях, де неможлива природна вентиляція. Вони складаються з повітропроводів (каналів, шахт) із вмонтованими в них димовими клапанами або повітропроводів з отворами для приймання диму і димовими клапанами, загальними для димової зони, резервуару диму чи приміщення.

    Системи димовидалення легко інтегруються з будь-якими системами безпеки та диспетчеризації, що дозволяє значно зменшити загальну вартість і підвищити їх ефективність.